Almanya Hakkında Yurtdışı Üniversite Eğitimi

Almanya’yı Tanıyalım

Para birimi: Euro

Nüfusu 83 milyon, yabancı sayısı yaklaşık 9 milyon, 350′yi aşkın üniversite, 2 milyon öğrenci.
Federal idare şekline sahip olan Almanya 16 eyaletten oluşur.
 
Federal yapı dolayısı ile devlet sistemi her eyalete bir başkent ve birer meclis vermek suretiyle yönetim yükünü bir merkezde toplamak yerine her bir eyalete bakanlık yetkileriyle beraber dağıtmıştır.
 
Almanya’nın sırayla 5 büyük şehri Berlin, Hamburg, München,  Köln ve Frankfurt’tur.
 

 Eyaletler

Mecklemburg-Vorpommern, Niedersachsen, Hessen, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz,Saarland, Baden-Württenberg, Bayern, Sachsen, Sachsen-Anhalt, Thüringen, Schleswig-Holstein,Brandenburg, Berlin, Bremen, Hamburg

Frankfurt
Almanya’nın 5. Büyük kenti Frankfurt dünyanın 5. büyük havaalanına sahip, uluslar arası araba ve kitap gibi büyük fuar merkezleriyle dünyanın ilgi odağı bir ticaret merkezidir. Alman borsasının kalbi ve ülkenin en büyük finans merkezi..

Gökdelenleriyle Avrupa’nın ortasında sanki Amerika.. Bu özelliğinden dolayı Manhattan olarak da nitelendirilir..

Frankfurt, Berlin ve München illerinden daha az nüfusa sahip olmasına rağmen diğer tüm şehirlerden daha kozmopolit ve uluslar arası niteliktedir.

 

 

650.000 nufusa sahip kentin % 30′u yabancıdır, 170.000 insan 184 farklı ülkeleden gelmektedir.Her yıl düzenlenen "kültürlerin sahnesi" Parade der Kulturen ile ana caddeler bu yoğun insan kitlesinin geleneksel dans kültürünü festival şeklinde sergiler.

Römerberg Meydanı Festival Alanı >>

 

Ünlü edebiyatçı Johann Wolfgang von GOETHE bu ilde doğmuş, Frankfurt üniversitesine adı verilmiş, tarihe dil ve kültür olarak da bu ilde damgasını vurmuştur.

Yabancı dilleri tanıyan kendi dilinin daha çok farkında olur.
                                                                                -- J.W.von Goethe --

 En önemli eserleri Faust ve West-Östlicher Divan / Doğu Bati Divanı

Köln

Kuzey Ren Westfalya (Nordrhein-Westfalen) eyaletinin en önemlii kültür, bilim, ulaşım, sanat, ticaret ve eğlence merkezi olan Köln, Ren nehri kıyısında harikulade manzarasıyla yaşamaya değen illerden.

Kentin iki yakası, 2’si demir yolu olmak üzere 8 köprüyle bağlanmıştır. Gotik tarzdaki Köln Katedrali (Kölner Dom) inşaatı 632 yıl tamamlanmıştır (1248-1880).

7.000m2 alanıyla 157 m’yi bulan yüksekliğiyle UNESCO Kültür Mirası listesinde yer almıştır. 

 

Berlin

Nüfus 3.4 milyon, federal başkent.

Almanya’nın sadece politik değil aynı zamanda kültür başkenti olan Berlin sanat alanında da dünyanın önde gelen merkezleri arasında.

Müzeler adasında (MUSEENİNSEL) Pergamon müzesi, 3 opera, Filamoni, çeşitli tiyatro salonları, konser salonları yanı sıra Berlin Film Festivali, festival haftaları ve tiyatro günlerinde sanat severleri Berlin’e çeker.

Brandenburg kapısı, İmparatorluk binası Berliner Dom görülmeye değer önemli yerler arasında.